
Wie kent er nog de Dode Dichters Almanak van Hans Keller op de VPRO, een nachtelijke uitzending van een dichter die voorleest. Hugo Claus, Gerrit Komrij, Wislawa Szymborska of Allen Ginsberg. Ik kan daar echt van snoepen. De laatste uitzending is alweer geleden van december 2014. Het brengt me op het idee om u enkele dode blogs te tippen. Elke blog die eindigt (en dat doen ze allemaal ooit) is een archiefje waar je zoveel jaar na datum kan struinen, een tijdscapsule die je laat proeven van een tijd die voorbij is, die de vinger aan de pols legt die ooit kloppend was.
De eerste dode blog waar ik je graag op wil wijzen is ‘Rottend Staal’ van Bart F.M. Droog en kornuiten. Deze rebel with a cause maakte vroeger deel uit van het dichterscollectief Dichters uit Epibreren. Rottend Staal hield het poëzienieuws van de Lage Landen bij, maar deed dat lekker opiniërend. Het laatste bericht dat je kan lezen gaat over de verkiezing van de vierde Nederlandse Dichter des Vaderlands in 2009. Dat werd uiteindelijk Ramsey Nasr. Vandaag is er wat gedoe dat de titel wordt gewijzigd in ‘Dichter der Nederlanden’. Google maar even op Ilja Leonard Pfeijffer en Babs Gons en u lees er alles over.
Op Rottend Staal lees je berichten als:GRAFSCHENNIS TE LEUSDEN
Leusden – Vannacht toog een politiepatrouille naar begraafplaats Rusthof te Leusden, nadat omwonenden daar ongewone lichtflitsen rapporteerden. Op de begraafplaats bleek de zwerfkei van het graf van de bekende auteur Gerrit Achterberg gerold te zijn. De stoffelijke restanten van de heer Achterberg lagen her en der over de grafakker verspreid. Gezien de aanwezigheid van een pentagram en zwarte kaarsen vermoedt de politie dat dit het werk is van satanistische hangjeugd. (Rottend Staal Online, 10-2-2002)
Een ander monument van een document is de blog van Simon Vinkenoog, Kersvers. Het laatste bericht is een rouwbericht:
Al wat beweegt zal in beweging blijven
Erop en/of eronder: een keus is er niet
Niets dat beklijft en alles zal verdwijnen
Je leven een vuurwerk … of niet
Zondagochtend is te midden van zijn dierbaren overleden
Simon Vinkenoog
18 juli 1928 – 12 juli 2009
Zijn levensvreugde zal ons blijven inspireren, we zullen hem missen.Er is gelegenheid tot afscheid nemen op zijn verjaardag zaterdag 18 juli van 9.00 tot 12.00 uur in de kapel op begraafplaats St.Barbara, Spaarndammerdijk 312, Amsterdam.
Daarna zullen we Simon met z’n allen begraven.
Ik was erbij die dag, samen met René Franken van antiquariaat Demian. René was uitgenodigd mee de kist naar zijn laatste rustplaat te dragen. René en ik ontmoetten Vinkenoog voor het eerst in zijn volkstuintje, ergens in 2004. We waren naar Amsterdam gereisd om hem te vragen mee te werken aan de Beat Bookstore in Antwerpen, een bookshop naar het voorbeeld van City Lights Bookstore in San Fransicso. Een aantal jaar later resideerde Simon een week in het antiquariaat van René. Simon was een man die graag zijn levenswijsheid deelde, en dat deed hij gevraagd en ongevraagd. Geniet hier even mee van zijn passage in Antwerpen. Lees zijn blog Kersvers met mate zou ik zeggen, anders gaat je brein aan de kook.
Tenslotte deel ik graag nog een levende poëzieblog van enkele jonge honden: The Flemish Review de la Poëzie voor poëzie in België. Schrijf u in en u ontvangt hun nieuwbrief over literaire systemen, ellenlange dichtersinterviews en een exhaustief overzicht aan poëzie-activiteiten uit Vlaanderen, Brussel en Wallonië, waar vind je dat nog vandaag?
